Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na zbieranie tzw. ciasteczek Zgadzam się

Relacja ze stażu trenerskiego w Corby

Jeden z przedstawicieli kadry szkoleniowej MKS Polonia Warszawa, Krzysztof Sierocki, odbył niedawno staż trenerski w jednej z angielskich akademii piłkarskich w Corby. Oto jego relacja z pobytu na Wyspach Brytyjskich:

Przez ostatnie dwa tygodnie miałem przyjemność przebywania na stażu trenerskim w jednej z angielskich akademii, FootballCV Academy w Corby. Organizatorem stażu była Agencja Marketingu Sportowego „ Max Sports”, która to dzięki środkom z Unii Europejskiej, a dokładnie poprzez program Leonardo Da Vinci, dała mi możliwość na wzięcie udziału w tym bardzo wartościowym pod względem szkoleniowym projekcie. FootballCV jest organizacją zajmującą się pomaganiem zawodnikom w promocji własnych umiejętności piłkarskich, w celu znalezienia dopasowanego do ich umiejętności klubu. Dokonują tego na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez organizowanie dni testowych, na których to licznie pojawiają się skauci z klubów Premier League oraz Championship, a zawodnicy mają okazję do pokazania swoich umiejętności na boisku. Natomiast najlepsi i najbardziej obiecujący zawodnicy mają możliwość treningów w akademii, (obecnie przebywają tam zawodnicy z m.in: Francji, Nigerii, USA, Australii, Finlandii czy Rosji), której to kilku absolwentów biega obecnie po boiskach Premier League czy Championship. W tej też akademii przebywałem przez ostatnie dwa tygodnie.

Pobyt we wspomnianej akademii oceniam bardzo pozytywnie. Miałem możliwość przez 24 godziny na dobę przebywać z trenerami i zawodnikami. Dzięki temu mogłem z bliska obserwować zajęcia treningowe, zarówno sesje drużynowe, jak i indywidualne, treningi z trenerem przygotowania fizycznego, a także zajęcia teoretyczne. Dało mi to możliwość zadawania licznych pytań czy prowadzenia dyskusji. To z kolei w znaczącym stopniu wpłynęło na zwiększenie mojej wiedzy trenerskiej. Przede wszystkim doceniam wartość rozmów prowadzonych z trenerem Ianaem Sampsone. Trener ten pracuje także jako analityk meczowy dla Newcastle United. Analiza gry jest natomiast tym, czym ja osobiście bardzo się pasjonuję. Miałem więc możliwość otrzymania licznych wskazówek pomocnych przy tego typu pracy.

Dwutygodniowy pobyt w Anglii pozwolił mi także na poznanie od środka specyfiki brytyjskiej piłki. Uprzejmość pracowników akademii pozwoliła mi na obserwacje wielu spotkań piłkarskich. Nie tylko drużyn z akademii, ale także innych drużyn młodzieżowych i seniorskich, grających zarówno na niższych szczeblach piłkarskich, jak i tych z najwyższej półki.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z udziału w stażu. Uważam jednak, że o ile w kwestiach infrastrukturalnych czy organizacyjnych mamy jeszcze sporo pracy przed sobą, o tyle w kwestii warsztatu trenerskiego, sposobu prowadzenia zajęć, czy czystej wiedzy merytorycznej nie mamy się czego wstydzić, a praca wykonywana przez nas w Akademii MKS Polonia jest na wysokim poziomie.