Kilka słów o Oldbojach

w cieniu IV-ligowych zmagań naszego pierwszego składu oraz niewątpliwych sukcesów drużyn juniorskich, swoje mecze w WLO toczyła polonijna drużyna oldbojów. Drużyna, która powstała dobrze ponad 30 lat temu i od tamtej pory zachowuje ciągłość istnienia.

Mecze ligowe drużyna rozgrywała najczęściej w poniedziałkowe wieczory na „Saharze”. Polonia pokonała m.in. u siebie PKS Radość (14:2) i Victorię Sulejówek (7:2), a Seni Bródno na wyjeździe 11:1. Przykrą porażką były derby z oldboyami Legii 2:5, jednak naszą ekipę tłumaczy fakt, że przed tym właśnie meczem nieszczęśliwie zdziesiątkowała nas plaga kontuzji. Zasadniczo jednak z m.in. Igorem Gołaszewskim i Dariuszem Dźwigałą w składzie nasi oldboye zajęli po rundzie jesiennej 3 miejsce w tabeli grupy A Warszawskiej Ligi Oldboyów i na wiosnę walczyć będą w grupie mistrzowskiej. Będą to boje m.in. z Legią, Victorią Sulejówek, Marymontem, Łomiankami, Ursusem i Interem Warszawa.

Zapraszamy do lektury kilku relacji z tych rozgrywek końcówki sezonu, widzianych okiem jednego z naszych kibiców, regularnie uczęszczających na mecze oldboyów (Vučko):

ZWAR – Polonia /21-10-2013/

Od pierwszego gwizdka sędziego było ciężko, mecz bynajmniej nie był spacerkiem… Pierwszą połowę zdominowali gospodarze, spychając Polonię do obrony i pieczętując przewagę strzeloną bramką. Do przerwy Polonia przegrywała 0:1, z czego nie więcej – dzięki dobrej pracy bramkarza i nienajlepszej celności ZWAR-u. W drugiej połowie Poloniści poderwali się do boju aplikując drużynie z Międzylesia aż pięć bramek. Nie oznacza to jednak, że było łatwo – zwycięstwo Czarnych Koszul przyszło po bardzo trudnym boju a ilość bramek to po prostu walka, walka, walka i lepsze celowniki Polonistów. Tym bardziej cieszy to zwycięstwo, na które po pierwszej połowie mało kto liczył.

Polonia – MOSiR Ząbki /28-10-2013/

Pierwsza połowa toczyła się w sennej atmosferze, sześć bramek zaserwowanych MOSiR-owi przez Czarne Koszule było efektem konsekwentnej gry w ataku i goli mogło być jeszcze więcej. Nie oznacza to, że zawodnicy z Ząbek stali w miejscu, też walczyli i starali się, ale przewaga Polonii była bezdyskusyjna. W drugiej połowie gra początkowo nie uległa zmianie a następnie wyrównała się, co pozwoliło gościom zdobyć dwie honorowe bramki. 6:2 dla Polonii jest wynikiem w pełni zasłużonym.

Polonia – GKP Targówek /04-11-2013/

Mimo wysokiego zwycięstwa Polonistów w identycznym stosunku jak tydzień wcześniej z Ząbkami, mecz wyglądał zupełnie inaczej. Szybko strzelony gol przez Dariusza Dźwigałę dał Polonii chwilę oddechu, lecz Targówek naciskał cały czas. Brak goli po obu stronach wynikała ze słabej tego dnia celności, ale gra była bardzo wyrównana i znacznie bardziej dynamiczna niż w poprzednim spotkaniu. Pod koniec pierwszej połowy niepotrzebny faul w polu karnym odebrał Polonii dowiezienie jednobramkowej przewagi do przerwy (karny prawie obroniony), niemniej trzeba przyznać, że 1:1 po pierwszej połowie oddawało obraz spotkania. Po przerwie przewagę uzyskali gracze GKP jednak nie potrafili jej wykorzystać. Gdy Polonia strzeliła na 2:1 z prawobrzeżnych graczy jakby na chwilę zeszło powietrze. To pozwoliło Czarnym Koszulom dość szybko podwyższać wynik aż do 5:1, w tym jedna z tych bramek była godna ligi mistrzów, a inna była typową podwórkową „szmatką”. Przy rzeczonym 5:1 gra wyrównała się, niemniej Polonia zdobyła jeszcze jedną bramkę. Wynik spotkania ustalił główką z rzutu rożnego zawodnik GKP. 6:2 – czyli jak z MOSiR-em, ale przebieg gry wręcz krańcowo różny. Cenne 3 punkty z dość trudnym przeciwnikiem.

Polonia – Świt Warszawa /12-11-2013/

Ostatni oficjalny mecz jesieni oldboye Polonii rozegrali z drużyną Świtu Warszawa. Przewaga Polonii była widoczna od samego początku, a mecz w pierwszej połowie toczył się zdecydowanie wolniej niż dwa poprzednie spotkania. Polonia szybko zdobyła pierwszą bramkę, by do przerwy prowadzić już 4:1. W drugiej połowie obraz gry nie zmienił się, Polonia sukcesywnie zwiększała przewagę bramkową, a mecz zakończył się wynikiem 11:2.

Tydzień później oldboye zagrali sparring wewnętrzny z trenerami remisując po naprawdę zaciętym i ciekawym spotkaniu 3:3 (do przerwy 1:2), natomiast 7 grudnia oldboye Polonii Warszawa zagrali podczas halowego turnieju w Żyrardowie. Był to XV Memoriał im. Krzysztofa Wrońskiego w hali Żyrardowianki i piętnasty start naszych oldboyów w tym memoriale. Tym razem nasza ekipa zajęła 6 miejsce. W turnieju wzięły udział dwie drużyny Żyrardowianki (druga wygrała turniej) oraz Pogoń Szczecin, Cracovia Kraków, Stadion Zawiercie, Jagiellonia Białystok oraz oldboye z Kielc.