Basket Piła górą w meczu z Polonią

W środowym wyjazdowym meczu II ligi koszykówki mężczyzn drużyna Polonii uległa zespołowi Basketu Piła 74:81. Poloniści nie wykorzystali tym samym szansy zapewnienia sobie zajęcia ósmego miejsca w tabeli na koniec sezonu, gwarantującego awans do fazy play-off.

W pierwszych chwilach środowego spotkania dobrze spisywali się zawodnicy Polonii, którzy po czterech minutach gry prowadzili 6:2. Następnie gra stała się bardziej wyrównana, zaś w końcówce pierwszej części meczu lepiej spisali się koszykarze gospodarzy, którzy po dziesięciu minutach gry prowadzili 21:17.

Zawodnicy z Piły bardzo dobrze spisali się w drugiej kwarcie. W szczytowym momencie wypracowali przewagę dziesięciu punktów nad polonistami, a ostatecznie po pierwszej połowie rezultat brzmiał 44:32 dla Basketu.

O wiele lepszą dyspozycję poloniści zaprezentowali między dwudziestą a trzydziestą minutą meczu. Wówczas zredukowali  stratę do zaledwie jednego punktu.  Podopieczni Andrzeja Kierlewicza dobrze rozpoczęli czwartą kwartę, po sześćdziesięciu sekundach tej części meczu uzyskali trzypunktowe prowadzenie. Kolejne cztery minuty meczu były wyrównane. Niestety dla Polonii, pomiędzy 4 minutą 42 sekundą a 6 minutą 25 sekundą czwartej kwarty zawodnicy Basketu zdobyli siedem punktów z rzędu. Kilka minut później nastąpił zryw Polonii. Po celnych rzutach Marka Popiołka i Pawła Sieradzkiego na 82 sekundy przed końcem spotkania koszykarze „Czarnych Koszul” zmniejszyli różnicę do jednego punktu. W końcówce zdecydowanie lepiej spisali się zawodnicy z Piły, którzy ostatecznie zwyciężyli mecz 81:74. Pilanie w ten sposób przełamali złą passę – przegrali oni aż siedem poprzednich spotkań.

Aż trzech graczy zespołu z Piły zdobyło ponad 15 punktów. Byli to Łukasz Krzemiński (17 pkt), Grzegorz Przewoźniak (19 pkt) i Tomasz Pochylski (20 pkt). Koszykarze Basketu popisali się również wysoką skutecznością rzutów z gry, wynoszącą 56,1%. W zespole Polonii najwięcej punktów uzyskali Daniel Nieporęcki (16 pkt), Tomasz Jaremkiewicz (12 pkt) i Marek Popiołek (10 pkt).

Poloniści zachowali jednak jeszcze szansę na awans na ósme miejsce w ligowej tabeli – ostatnie premiowane awansem do fazy-play-off. Aby to osiągnąć, muszą zwyciężyć w niedzielę w wyjazdowym meczu zespół AZS-u UMK Toruń. Będzie to jednak niezwykle trudne zadanie, torunianie zajmują obecnie 6. miejsce w ligowej tabeli, w tym roku kalendarzowym wygrali sześć meczów, przegrali w czterech spotkaniach.
W wypadku niezajęcia miejsca w pierwszej ósemce ligi, Polonia znajdzie się w fazie play-out, w której zespoły z miejsc 9-12 walczyć będą o utrzymanie w II lidze.